Viktigt meddelande angående taggning 2023!
Som de flesta säkert redan hört har vi tyvärr fått det tråkiga beskedet att det inte blir någon taggning av våra djur i sommar. Adrian har lämnat sent återbud på grund av familjeskäl och det här var verkligen ett bakslag som överraskade oss alla.
Vi har märkt av ett stort behov från medlemmarna att få sina djur bedömda och styrelsen har diskuterat hur vi ska kunna göra för att erbjuda någon form av bedömning av djuren.
Gårdsmönstring som alternativ!
Vi erbjuder därför en gårdsmönstring som genomförs på liknande sätt som vanliga taggningsrundan, dvs besök på gårdar med många djur och samling av djur från mindre besättningar på en plats. Tid preliminärt i början av augusti.
Den som vill få sina djur bedömda kan här få hjälp av Kicki samt ytterligare en ”lokalt placerad” person som också har genomfört två godkända senior course-kurser med att gårdsmönstra djuren.
Det blir alltså två personer som tillsammans mönstrar enligt taggningsmodellen som en hjälp för uppfödare/ägare med urval av avelsdjur.
OBS: Mönstringsresultatet kommer inte att registreras i Elitlamm och djuren kommer inte att taggas då vi inte har den formella behörigheten för det.
Frågor om gårdsmönstringen eller domare mailas till föreningen så får ni svar så fort som möjligt.
Vi kommer självklart att fortsätta arbetet med att få till taggning av våra får men kan i dagsläget tyvärr inte ge något besked om när det kan bli av.
